Sullins Connector Solutions EMC25DRYI-S93
EMC25DRYI-S93 picture photo
Mfg. Part Number
EMC25DRYI-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EMC25DRYI-S93.pdf
Availability of EMC25DRYI-S93
QUANTITY
EMC25DRYI-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC25DRYI-S93
Internal Part NumberEIS-EMC25DRYI-S93
Series-
PackagingTray
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC25DRYI-S93
Related LinksEMC25D, EMC25DRYI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC25DRYI-S93 Details Description
Related parts for EMC25DRYI-S93
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 3.1A 110 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 270 OHM 10SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf