Sullins Connector Solutions EMC25DTEH
EMC25DTEH picture photo
Mfg. Part Number
EMC25DTEH
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET
Datasheet Download
EMC25DTEH.pdf
Availability of EMC25DTEH
QUANTITY
EMC25DTEH Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC25DTEH
Internal Part NumberEIS-EMC25DTEH
Series-
PackagingTube
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC25DTEH
Related LinksEMC2, EMC25DTEH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC25DTEH Details Description
Related parts for EMC25DTEH
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
MODULE RCM4200 RABBITCORE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
6+2 VERT MALE CONN W J/S datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf