Sullins Connector Solutions EMC28DREF-S13
EMC28DREF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMC28DREF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC28DREF-S13.pdf
Availability of EMC28DREF-S13
QUANTITY
EMC28DREF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC28DREF-S13
Internal Part NumberEIS-EMC28DREF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC28DREF-S13
Related LinksEMC28D, EMC28DREF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC28DREF-S13 Details Description
Related parts for EMC28DREF-S13
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 20K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0013UF RADIAL datasheet.pdf