Sullins Connector Solutions EMC28DRTN
EMC28DRTN picture photo
Mfg. Part Number
EMC28DRTN
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC28DRTN.pdf
Availability of EMC28DRTN
QUANTITY
EMC28DRTN Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC28DRTN
Internal Part NumberEIS-EMC28DRTN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC28DRTN
Related LinksEMC2, EMC28DRTN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC28DRTN Details Description
Related parts for EMC28DRTN
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
VARISTOR 18V 10A 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
IC FPGA 200K GATES 256KB 256-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 4KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL datasheet.pdf