Sullins Connector Solutions EMC35DRTH
EMC35DRTH picture photo
Mfg. Part Number
EMC35DRTH
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC35DRTH.pdf
Availability of EMC35DRTH
QUANTITY
EMC35DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC35DRTH
Internal Part NumberEIS-EMC35DRTH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC35DRTH
Related LinksEMC3, EMC35DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC35DRTH Details Description
Related parts for EMC35DRTH
IC LINE/MEMORY DVR 11BIT 28SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 270 OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 8A TO220F datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 15.37MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
40M HIGH FLEX ENCODER CABLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RING TERM LARGE NARROW TONGUE V datasheet.pdf
JT 79C 79#22D SKT RECP datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf