United Chemi-Con EMHJ350ADA470MF80G
EMHJ350ADA470MF80G picture photo
Mfg. Part Number
EMHJ350ADA470MF80G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMHJ350ADA470MF80G.pdf
Availability of EMHJ350ADA470MF80G
QUANTITY
EMHJ350ADA470MF80G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMHJ350ADA470MF80G
Internal Part NumberEIS-EMHJ350ADA470MF80G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMHJ350ADA470MF80G
Related LinksEMHJ350AD, EMHJ350ADA470MF80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMHJ350ADA470MF80G Details Description
Related parts for EMHJ350ADA470MF80G
Connector Receptacle, Pass Through 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
VARISTOR 90V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 150A TO-264 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 320W datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.67K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
MODULE DIODE SCR 230A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf