| Internal Part Number | EIS-EMI0805R-600 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Filters | |
| Family | Ferrite Beads and Chips | |
| Series | EMI0805R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Impedance @ Frequency | 600 Ohm @ 100MHz | |
| Current Rating | 500mA | |
| DC Resistance (DCR) | 300 mOhm Max | |
| Filter Type | Differential Mode - Single | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Height (Max) | 0.043" (1.10mm) | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |