Bourns Inc. EMI220T-RC
EMI220T-RC picture photo
Mfg. Part Number
EMI220T-RC
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
FILTER EMI 22PF 800MHZ 5A 50VDC
Datasheet Download
EMI220T-RC.pdf
Availability of EMI220T-RC
QUANTITY
EMI220T-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of EMI220T-RC
Internal Part NumberEIS-EMI220T-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesEMIT
PackagingTape & Box (TB)
TypeLow Pass
TechnologyLC (T-Type)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value25dB @ 800MHz ~ 1GHz
Resistance - Channel (Ohms)0.05
Current5A
ValuesC = 22pF
ESD ProtectionNo
Filter Order3rd
ApplicationsGeneral Purpose
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.354" L x 0.126" W (9.00mm x 3.20mm)
Height0.315" (8.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMI220T-RC
Related LinksEMI22, EMI220T-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
EMI220T-RC Details Description
Related parts for EMI220T-RC
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A TO263-5 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 27POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 1.3A SC-70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf