Taiyo Yuden EMK063BJ473KP-F
EMK063BJ473KP-F picture photo
Mfg. Part Number
EMK063BJ473KP-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X5R 0201
Datasheet Download
EMK063BJ473KP-F.pdf
Availability of EMK063BJ473KP-F
QUANTITY
EMK063BJ473KP-F Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK063BJ473KP-F
Internal Part NumberEIS-EMK063BJ473KP-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK063BJ473KP-F
Related LinksEMK063B, EMK063BJ473KP-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK063BJ473KP-F Details Description
Related parts for EMK063BJ473KP-F
IC ADC 12BIT LP 500KSPS 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
OSC XO 78.6432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 145POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
40 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf