Taiyo Yuden EMK105BJ224KV-F
EMK105BJ224KV-F picture photo
Mfg. Part Number
EMK105BJ224KV-F
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
EMK105BJ224KV-F.pdf
Availability of EMK105BJ224KV-F
QUANTITY
EMK105BJ224KV-F Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK105BJ224KV-F
Internal Part NumberEIS-EMK105BJ224KV-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK105BJ224KV-F
Related LinksEMK105B, EMK105BJ224KV-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK105BJ224KV-F Details Description
Related parts for EMK105BJ224KV-F
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2X5MM DUAL POS datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 3000' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf