Taiyo Yuden EMK212B7154KG-T
EMK212B7154KG-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK212B7154KG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
EMK212B7154KG-T.pdf
Availability of EMK212B7154KG-T
QUANTITY
EMK212B7154KG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK212B7154KG-T
Internal Part NumberEIS-EMK212B7154KG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK212B7154KG-T
Related LinksEMK212B, EMK212B7154KG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK212B7154KG-T Details Description
Related parts for EMK212B7154KG-T
IC RESET CIRCUIT 3.08V SOT-23 datasheet.pdf
CONN TERM QUICK DISC 2/0 AWG datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
TRACK NUT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT TIN 2MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V JB 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 10.16MM datasheet.pdf