Taiyo Yuden EMK212BJ225KD-T
EMK212BJ225KD-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK212BJ225KD-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
EMK212BJ225KD-T.pdf
Availability of EMK212BJ225KD-T
QUANTITY
EMK212BJ225KD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK212BJ225KD-T
Internal Part NumberEIS-EMK212BJ225KD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK212BJ225KD-T
Related LinksEMK212B, EMK212BJ225KD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK212BJ225KD-T Details Description
Related parts for EMK212BJ225KD-T
CONN RCPT 3PIN PANEL/SOLDER TAB datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPG2406T6R datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MODULE REMOVAL TOOL datasheet.pdf
PT580220 datasheet.pdf
IC EFUSE 12V BFET DVR 5A 10VSON datasheet.pdf