Taiyo Yuden EMK212BJ225MG-T
EMK212BJ225MG-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK212BJ225MG-T
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
EMK212BJ225MG-T.pdf
Availability of EMK212BJ225MG-T
QUANTITY
EMK212BJ225MG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK212BJ225MG-T
Internal Part NumberEIS-EMK212BJ225MG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK212BJ225MG-T
Related LinksEMK212B, EMK212BJ225MG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK212BJ225MG-T Details Description
Related parts for EMK212BJ225MG-T
RES SMD 21.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf