Taiyo Yuden EMK316B7335KL-T
EMK316B7335KL-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK316B7335KL-T
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
EMK316B7335KL-T.pdf
Availability of EMK316B7335KL-T
QUANTITY
EMK316B7335KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK316B7335KL-T
Internal Part NumberEIS-EMK316B7335KL-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK316B7335KL-T
Related LinksEMK316B, EMK316B7335KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK316B7335KL-T Details Description
Related parts for EMK316B7335KL-T
BATTERY NICAD PACK 6.0V 1500MAH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 125 OHM 5% 10W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
2.4/5 GHZ DUAL BAND LF ANTENNA datasheet.pdf
SWITCH MOM 2 BUTTON WHITE datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 5X12 GREND SN datasheet.pdf