Taiyo Yuden EMK316B7684MF-T
EMK316B7684MF-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK316B7684MF-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
EMK316B7684MF-T.pdf
Availability of EMK316B7684MF-T
QUANTITY
EMK316B7684MF-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK316B7684MF-T
Internal Part NumberEIS-EMK316B7684MF-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK316B7684MF-T
Related LinksEMK316B, EMK316B7684MF-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK316B7684MF-T Details Description
Related parts for EMK316B7684MF-T
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD CLIN G TIN datasheet.pdf