Taiyo Yuden EMK316F475ZG-T
EMK316F475ZG-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK316F475ZG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
EMK316F475ZG-T.pdf
Availability of EMK316F475ZG-T
QUANTITY
EMK316F475ZG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK316F475ZG-T
Internal Part NumberEIS-EMK316F475ZG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK316F475ZG-T
Related LinksEMK316F, EMK316F475ZG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK316F475ZG-T Details Description
Related parts for EMK316F475ZG-T
IDC CABLE - MPK64K/MC64M/X datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 10.03MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.3V 10W datasheet.pdf