Taiyo Yuden EMK316F475ZG-T
EMK316F475ZG-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK316F475ZG-T
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
EMK316F475ZG-T.pdf
Availability of EMK316F475ZG-T
QUANTITY
EMK316F475ZG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK316F475ZG-T
Internal Part NumberEIS-EMK316F475ZG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK316F475ZG-T
Related LinksEMK316F, EMK316F475ZG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK316F475ZG-T Details Description
Related parts for EMK316F475ZG-T
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CONN BTB PLUG 10 POS SMD datasheet.pdf