United Chemi-Con EMKB401ADA4R7MJA0G
EMKB401ADA4R7MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMKB401ADA4R7MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V SMD
Datasheet Download
EMKB401ADA4R7MJA0G.pdf
Availability of EMKB401ADA4R7MJA0G
QUANTITY
EMKB401ADA4R7MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMKB401ADA4R7MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMKB401ADA4R7MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MKB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current39mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMKB401ADA4R7MJA0G
Related LinksEMKB401AD, EMKB401ADA4R7MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMKB401ADA4R7MJA0G Details Description
Related parts for EMKB401ADA4R7MJA0G
IC SENSOR QMATRIX 48CHAN 44TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SPECIAL QD MAT 30"X55" datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf