XP Power EML30US36-E
EML30US36-E picture photo
Mfg. Part Number
EML30US36-E
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 30W
Datasheet Download
EML30US36-E.pdf
Availability of EML30US36-E
QUANTITY
EML30US36-E Order Process
Ship out your order
Specifications of EML30US36-E
Internal Part NumberEIS-EML30US36-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEML30 Series Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesEML30
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)30W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsMedical
FeaturesOCP, OVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency82%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension3.10" L x 1.50" W x 1.10" H (78.7mm x 38.1mm x 27.9mm)
Power (Watts) - Max30W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCB, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EML30US36-E
Related LinksEML30, EML30US36-E Datasheet, XP Power Distributor
EML30US36-E Details Description
Related parts for EML30US36-E
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf