United Chemi-Con EMLA500ADA100MF61G
EMLA500ADA100MF61G picture photo
Mfg. Part Number
EMLA500ADA100MF61G
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMLA500ADA100MF61G.pdf
Availability of EMLA500ADA100MF61G
QUANTITY
EMLA500ADA100MF61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMLA500ADA100MF61G
Internal Part NumberEIS-EMLA500ADA100MF61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MLA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMLA500ADA100MF61G
Related LinksEMLA500AD, EMLA500ADA100MF61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMLA500ADA100MF61G Details Description
Related parts for EMLA500ADA100MF61G
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470OHM 85DEG 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 326 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 55A DPAK datasheet.pdf
BUSHING datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf