United Chemi-Con EMLF250ADA470MF90G
EMLF250ADA470MF90G picture photo
Mfg. Part Number
EMLF250ADA470MF90G
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMLF250ADA470MF90G.pdf
Availability of EMLF250ADA470MF90G
QUANTITY
EMLF250ADA470MF90G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMLF250ADA470MF90G
Internal Part NumberEIS-EMLF250ADA470MF90G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MLF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current63mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMLF250ADA470MF90G
Related LinksEMLF250AD, EMLF250ADA470MF90G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMLF250ADA470MF90G Details Description
Related parts for EMLF250ADA470MF90G
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR SN65LVDS16 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SPI/SRL 3MSPS 32QFN datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 12POS datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf