United Chemi-Con EMLF6R3ADA102MJA0G
EMLF6R3ADA102MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMLF6R3ADA102MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMLF6R3ADA102MJA0G.pdf
Availability of EMLF6R3ADA102MJA0G
QUANTITY
EMLF6R3ADA102MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMLF6R3ADA102MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMLF6R3ADA102MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MLF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current313mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMLF6R3ADA102MJA0G
Related LinksEMLF6R3AD, EMLF6R3ADA102MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMLF6R3ADA102MJA0G Details Description
Related parts for EMLF6R3ADA102MJA0G
TIP PHONE STD .080"TIP 1/8"HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
ATTENUATOR 2DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf