Sullins Connector Solutions EMM10DRSN-S664
EMM10DRSN-S664 picture photo
Mfg. Part Number
EMM10DRSN-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EMM10DRSN-S664.pdf
Availability of EMM10DRSN-S664
QUANTITY
EMM10DRSN-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM10DRSN-S664
Internal Part NumberEIS-EMM10DRSN-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM10DRSN-S664
Related LinksEMM10DR, EMM10DRSN-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM10DRSN-S664 Details Description
Related parts for EMM10DRSN-S664
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HEX KEY SET W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 49.5W 3.3V 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 220K OHM 8SIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SYNTHESIZER MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf