Sullins Connector Solutions EMM10DTAD
EMM10DTAD picture photo
Mfg. Part Number
EMM10DTAD
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EMM10DTAD.pdf
Availability of EMM10DTAD
QUANTITY
EMM10DTAD Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM10DTAD
Internal Part NumberEIS-EMM10DTAD
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM10DTAD
Related LinksEMM1, EMM10DTAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM10DTAD Details Description
Related parts for EMM10DTAD
JUMPER-H1506TR/A3048L/X 4" datasheet.pdf
LCD MODULE 16X4 CHAR REFL TN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.8A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 51 SKT 18"YEL .125 MTG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN ADAPTER 19P-19P F-M PNL MNT datasheet.pdf
WRISTSTAP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
Low Distortion 1.0 GHz Differential Amplifier IC datasheet.pdf