Sullins Connector Solutions EMM10DTAT
EMM10DTAT picture photo
Mfg. Part Number
EMM10DTAT
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EMM10DTAT.pdf
Availability of EMM10DTAT
QUANTITY
EMM10DTAT Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM10DTAT
Internal Part NumberEIS-EMM10DTAT
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM10DTAT
Related LinksEMM1, EMM10DTAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM10DTAT Details Description
Related parts for EMM10DTAT
IC FREQ SYNTH DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 104POS INLINE PIN datasheet.pdf