Sullins Connector Solutions EMM11DSEN-S13
EMM11DSEN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMM11DSEN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EMM11DSEN-S13.pdf
Availability of EMM11DSEN-S13
QUANTITY
EMM11DSEN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM11DSEN-S13
Internal Part NumberEIS-EMM11DSEN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM11DSEN-S13
Related LinksEMM11D, EMM11DSEN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM11DSEN-S13 Details Description
Related parts for EMM11DSEN-S13
IDC CABLE - MCF26K/MC26F/MCF26K datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.075A 105 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 120POS datasheet.pdf