Sullins Connector Solutions EMM11DSES
EMM11DSES picture photo
Mfg. Part Number
EMM11DSES
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET
Datasheet Download
EMM11DSES.pdf
Availability of EMM11DSES
QUANTITY
EMM11DSES Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM11DSES
Internal Part NumberEIS-EMM11DSES
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM11DSES
Related LinksEMM1, EMM11DSES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM11DSES Details Description
Related parts for EMM11DSES
PLCC EXTRACTION TOOL 32 PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS DL SMD 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC POT DPP 2.5K 64TAP 24TSSOP datasheet.pdf
RES 226 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2X132" S MED datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 3W DO216AA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf