Sullins Connector Solutions EMM12DREI
EMM12DREI picture photo
Mfg. Part Number
EMM12DREI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET
Datasheet Download
EMM12DREI.pdf
Availability of EMM12DREI
QUANTITY
EMM12DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM12DREI
Internal Part NumberEIS-EMM12DREI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM12DREI
Related LinksEMM1, EMM12DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM12DREI Details Description
Related parts for EMM12DREI
CONN HEADER R/A 80POS 1.27MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.9K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 12POS datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN DSUB 2X9POS F/F 15.88 MM datasheet.pdf