Sullins Connector Solutions EMM12DRKH-S13
EMM12DRKH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMM12DRKH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EMM12DRKH-S13.pdf
Availability of EMM12DRKH-S13
QUANTITY
EMM12DRKH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM12DRKH-S13
Internal Part NumberEIS-EMM12DRKH-S13
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM12DRKH-S13
Related LinksEMM12D, EMM12DRKH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM12DRKH-S13 Details Description
Related parts for EMM12DRKH-S13
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1/4" datasheet.pdf
SPOT O'GOLD MINI PV CTW-L/P datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 12V .9-3.63VOUT SM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SGL 6SMD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf