Sullins Connector Solutions EMM12DRMD-S273
EMM12DRMD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
EMM12DRMD-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 WW
Datasheet Download
EMM12DRMD-S273.pdf
Availability of EMM12DRMD-S273
QUANTITY
EMM12DRMD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM12DRMD-S273
Internal Part NumberEIS-EMM12DRMD-S273
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM12DRMD-S273
Related LinksEMM12DR, EMM12DRMD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM12DRMD-S273 Details Description
Related parts for EMM12DRMD-S273
IC OPAMP DIFFERENTIAL 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 5W SMBJ datasheet.pdf
A22TK-2LL-12-02 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.4A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf