Sullins Connector Solutions EMM12DRMN-S288
EMM12DRMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EMM12DRMN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EMM12DRMN-S288.pdf
Availability of EMM12DRMN-S288
QUANTITY
EMM12DRMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM12DRMN-S288
Internal Part NumberEIS-EMM12DRMN-S288
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM12DRMN-S288
Related LinksEMM12DR, EMM12DRMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM12DRMN-S288 Details Description
Related parts for EMM12DRMN-S288
CONN CAP FOR SIZE 22 RECEPT datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 5POS GOLD WW datasheet.pdf
CONN PIN HEADER VERT 50POS datasheet.pdf
SWITCH BASE ASSEMBLY 12V datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.828K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
CONN EDGE .050 40POS DR TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf