Sullins Connector Solutions EMM15DREF
EMM15DREF picture photo
Mfg. Part Number
EMM15DREF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET
Datasheet Download
EMM15DREF.pdf
Availability of EMM15DREF
QUANTITY
EMM15DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM15DREF
Internal Part NumberEIS-EMM15DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM15DREF
Related LinksEMM1, EMM15DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM15DREF Details Description
Related parts for EMM15DREF
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
PILOT LIGHT 220V INCAND SQR BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf