Sullins Connector Solutions EMM15DRYI-S13
EMM15DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMM15DRYI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EMM15DRYI-S13.pdf
Availability of EMM15DRYI-S13
QUANTITY
EMM15DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM15DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-EMM15DRYI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM15DRYI-S13
Related LinksEMM15D, EMM15DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM15DRYI-S13 Details Description
Related parts for EMM15DRYI-S13
RES SMD 365 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC TXRX TRANSLATING X2SON6 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
13.56MHZ RFID MODULE IOS/IEC 144 datasheet.pdf