Sullins Connector Solutions EMM15DSEI-S13
EMM15DSEI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMM15DSEI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EMM15DSEI-S13.pdf
Availability of EMM15DSEI-S13
QUANTITY
EMM15DSEI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM15DSEI-S13
Internal Part NumberEIS-EMM15DSEI-S13
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM15DSEI-S13
Related LinksEMM15D, EMM15DSEI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM15DSEI-S13 Details Description
Related parts for EMM15DSEI-S13
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 68POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf