Sullins Connector Solutions EMM15DTMD
EMM15DTMD picture photo
Mfg. Part Number
EMM15DTMD
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EMM15DTMD.pdf
Availability of EMM15DTMD
QUANTITY
EMM15DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM15DTMD
Internal Part NumberEIS-EMM15DTMD
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM15DTMD
Related LinksEMM1, EMM15DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM15DTMD Details Description
Related parts for EMM15DTMD
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 10UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 11.05MM datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf