Sullins Connector Solutions EMM18DRSD
EMM18DRSD picture photo
Mfg. Part Number
EMM18DRSD
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EMM18DRSD.pdf
Availability of EMM18DRSD
QUANTITY
EMM18DRSD Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM18DRSD
Internal Part NumberEIS-EMM18DRSD
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM18DRSD
Related LinksEMM1, EMM18DRSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM18DRSD Details Description
Related parts for EMM18DRSD
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN DUAL MALE-FEMALE 3POS 3' datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf