Sullins Connector Solutions EMM22DKLH
EMM22DKLH picture photo
Mfg. Part Number
EMM22DKLH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 WW
Datasheet Download
EMM22DKLH.pdf
Availability of EMM22DKLH
QUANTITY
EMM22DKLH Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM22DKLH
Internal Part NumberEIS-EMM22DKLH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM22DKLH
Related LinksEMM2, EMM22DKLH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM22DKLH Details Description
Related parts for EMM22DKLH
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
101LF 4R STR SIGNAL REC METRAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE PULLER STANDARD BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SHAFT, VERTICAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1000V 8A TO277 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf