Sullins Connector Solutions EMM24DSUN
EMM24DSUN picture photo
Mfg. Part Number
EMM24DSUN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EMM24DSUN.pdf
Availability of EMM24DSUN
QUANTITY
EMM24DSUN Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM24DSUN
Internal Part NumberEIS-EMM24DSUN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM24DSUN
Related LinksEMM2, EMM24DSUN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM24DSUN Details Description
Related parts for EMM24DSUN
CONN HEADER MICROSHUNT 24POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 980MA 560 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61256-711 datasheet.pdf
VARISTOR 23V 5A 0603 datasheet.pdf