Sullins Connector Solutions EMM24DTKD
EMM24DTKD picture photo
Mfg. Part Number
EMM24DTKD
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EMM24DTKD.pdf
Availability of EMM24DTKD
QUANTITY
EMM24DTKD Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM24DTKD
Internal Part NumberEIS-EMM24DTKD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM24DTKD
Related LinksEMM2, EMM24DTKD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM24DTKD Details Description
Related parts for EMM24DTKD
OSC 3.3V PROG SMD +/-100 PPM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CABLE 14POS SOCKET-SOCKET .5M datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 12X12" datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23 datasheet.pdf
HT MAXI PV datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 89.25VC AXIAL datasheet.pdf
47UF 385V 18X38MM 85C 15000H datasheet.pdf
330UF 250V 30X30MM 85C 12000H datasheet.pdf