Sullins Connector Solutions EMM25DRMS
EMM25DRMS picture photo
Mfg. Part Number
EMM25DRMS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 WW
Datasheet Download
EMM25DRMS.pdf
Availability of EMM25DRMS
QUANTITY
EMM25DRMS Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM25DRMS
Internal Part NumberEIS-EMM25DRMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM25DRMS
Related LinksEMM2, EMM25DRMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM25DRMS Details Description
Related parts for EMM25DRMS
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
A-43232-0001 datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf