Sullins Connector Solutions EMM25DRMT
EMM25DRMT picture photo
Mfg. Part Number
EMM25DRMT
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 WW
Datasheet Download
EMM25DRMT.pdf
Availability of EMM25DRMT
QUANTITY
EMM25DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM25DRMT
Internal Part NumberEIS-EMM25DRMT
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM25DRMT
Related LinksEMM2, EMM25DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM25DRMT Details Description
Related parts for EMM25DRMT
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 28POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 212.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SRT datasheet.pdf