Sullins Connector Solutions EMM25DTMI
EMM25DTMI picture photo
Mfg. Part Number
EMM25DTMI
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EMM25DTMI.pdf
Availability of EMM25DTMI
QUANTITY
EMM25DTMI Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM25DTMI
Internal Part NumberEIS-EMM25DTMI
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM25DTMI
Related LinksEMM2, EMM25DTMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM25DTMI Details Description
Related parts for EMM25DTMI
SIDAC SLIC UNI 65V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
GDT 600V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf