Sullins Connector Solutions EMM36DTMI-S189
EMM36DTMI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EMM36DTMI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EMM36DTMI-S189.pdf
Availability of EMM36DTMI-S189
QUANTITY
EMM36DTMI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM36DTMI-S189
Internal Part NumberEIS-EMM36DTMI-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM36DTMI-S189
Related LinksEMM36DT, EMM36DTMI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM36DTMI-S189 Details Description
Related parts for EMM36DTMI-S189
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 10-15AT AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOX PLASTIC CLEAR 6.3"L X 3.15"W datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf