CUI Inc. EMMA120250-P6RP-IC
EMMA120250-P6RP-IC picture photo
Mfg. Part Number
EMMA120250-P6RP-IC
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W
Datasheet Download
EMMA120250-P6RP-IC.pdf
Availability of EMMA120250-P6RP-IC
QUANTITY
EMMA120250-P6RP-IC Order Process
Ship out your order
Specifications of EMMA120250-P6RP-IC
Internal Part NumberEIS-EMMA120250-P6RP-IC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEMMA 30W
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.28" L x 2.44" W x 1.45" H (108.7mm x 62.0mm x 36.7mm)
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMMA120250-P6RP-IC
Related LinksEMMA12025, EMMA120250-P6RP-IC Datasheet, CUI Inc. Distributor
EMMA120250-P6RP-IC Details Description
Related parts for EMMA120250-P6RP-IC
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
EXL-XP DEBURR WHEEL 8" 11S FIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:15 1GHZ datasheet.pdf