CUI Inc. EMMA240125-P5P-IC
EMMA240125-P5P-IC picture photo
Mfg. Part Number
EMMA240125-P5P-IC
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W
Datasheet Download
EMMA240125-P5P-IC.pdf
Availability of EMMA240125-P5P-IC
QUANTITY
EMMA240125-P5P-IC Order Process
Ship out your order
Specifications of EMMA240125-P5P-IC
Internal Part NumberEIS-EMMA240125-P5P-IC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationEMMA Series, 30W Cert of Compliance
Featured ProductEMMA Medical Multi-Blade Adapter Series
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEMMA 30W
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.28" L x 2.44" W x 1.45" H (108.7mm x 62.0mm x 36.7mm)
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMMA240125-P5P-IC
Related LinksEMMA2401, EMMA240125-P5P-IC Datasheet, CUI Inc. Distributor
EMMA240125-P5P-IC Details Description
Related parts for EMMA240125-P5P-IC
FILTER SAW 1960.00 MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 72POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 2A TO220F datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LJT 10C 10#20 PIN WALL RECP datasheet.pdf
6,8UF 160V 8X11,5 datasheet.pdf