CUI Inc. EMS090200-P5RP-SZ
EMS090200-P5RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EMS090200-P5RP-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W
Datasheet Download
EMS090200-P5RP-SZ.pdf
Availability of EMS090200-P5RP-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EMS090200-P5RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EMS090200-P5RP-SZ
Internal Part NumberEIS-EMS090200-P5RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Feb/2011
Standard Package540
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEMS 18W
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.71" W x 1.34" H (74.0mm x 43.5mm x 34.0mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMS090200-P5RP-SZ
Related LinksEMS09020, EMS090200-P5RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EMS090200-P5RP-SZ Details Description
Related parts for EMS090200-P5RP-SZ
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% 2DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IC MULTI-FUNCTION I/O DVR 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf