Bourns Inc. EMS22P50-B28-LS6
EMS22P50-B28-LS6 picture photo
Mfg. Part Number
EMS22P50-B28-LS6
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
IC ENCODER ABS MAGNETIC
Datasheet Download
EMS22P50-B28-LS6.pdf
Availability of EMS22P50-B28-LS6
QUANTITY
EMS22P50-B28-LS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMS22P50-B28-LS6
Internal Part NumberEIS-EMS22P50-B28-LS6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMS22 Non-Contacting Magnetic Encoder
RoHS InformationEMS22 Material Declaration
Standard Package42
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series-
Encoder TypeMagnetic
Output TypePWM
Pulses per Revolution1024
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Round End
DetentNo
Built in Switch-
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)100M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMS22P50-B28-LS6
Related LinksEMS22P50, EMS22P50-B28-LS6 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
EMS22P50-B28-LS6 Details Description
Related parts for EMS22P50-B28-LS6
SCREWDRIVER SET TORX 4PC datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM SMD datasheet.pdf
MODULE OPT RECEIVER AMP SOT115 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
GUARD ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf