CUI Inc. EMSA120050-P6RP-SZ
EMSA120050-P6RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EMSA120050-P6RP-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
EMSA120050-P6RP-SZ.pdf
Availability of EMSA120050-P6RP-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EMSA120050-P6RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EMSA120050-P6RP-SZ
Internal Part NumberEIS-EMSA120050-P6RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEMSA 6W
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)
ApprovalsCCC, CE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMSA120050-P6RP-SZ
Related LinksEMSA12005, EMSA120050-P6RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EMSA120050-P6RP-SZ Details Description
Related parts for EMSA120050-P6RP-SZ
BEARING REPLACEMENT KS42 datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 150W TO247 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM R/A GN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMS STRAIN RELIEF HOOD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf