CUI Inc. EMSA120050-P6RP-SZ
EMSA120050-P6RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EMSA120050-P6RP-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
EMSA120050-P6RP-SZ.pdf
Availability of EMSA120050-P6RP-SZ
QUANTITY
EMSA120050-P6RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EMSA120050-P6RP-SZ
Internal Part NumberEIS-EMSA120050-P6RP-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEMSA 6W
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)
ApprovalsCCC, CE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length60.2" (1.53m)