CUI Inc. EMSA240167-P6P-SZ
EMSA240167-P6P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EMSA240167-P6P-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 40W
Datasheet Download
EMSA240167-P6P-SZ.pdf
Availability of EMSA240167-P6P-SZ
QUANTITY
EMSA240167-P6P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EMSA240167-P6P-SZ
Internal Part NumberEIS-EMSA240167-P6P-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEMSA 40W
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)
ApprovalsCCC, CE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max40W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMSA240167-P6P-SZ
Related LinksEMSA2401, EMSA240167-P6P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EMSA240167-P6P-SZ Details Description
Related parts for EMSA240167-P6P-SZ
IC REG LDO 2.85V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 10NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" STACKER datasheet.pdf
KIT EVAL AT32UC3A3256AU datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 4CGRN datasheet.pdf